Sanal para Nedir ?

Share:

Sanal para nedir sorusunu cevaplayabilmek için öncelikle kelime anlamına bakmamız gerekir.

Sanal para kavramı İngilizcede ki "crypto coin" kelimesinden gelmektedir. Türkçeye hem kripto para hemde sanal para olarak çevrilebilir.
Sanal para nedir sorusunu soruyorsanız eğer üstte belirttiğim cryptocoin ve cryptocurrency, dijital para nedir sorusunu da soruyorsunuzdur muhtemelen. Tüm İngilizce veya Türkçe kelimeler neredeyse aynı anlama gelmektedir.

Cryptocoinler yani sanal paralar bitcoin, ethereum, ripple ve benzeri altcoinlerin hepsine verilen isimlerdir.


Sanal paraları kısaca açıklamak gerekirse ;

Bitcoin vb. gibi sanal paralar merkezi bulunmayan ve blockchain tabanlı elektronik paralardır. Bir aracı kurum olmadan kişiden kişiye para transferi yapılabilir.


Hesabınızdaki paralara sadece elinizde bulunan wallet key veya serial key gibi şifreler ile ulaşabilirsiniz. Bu şifreler uzun ve çözümlemesi zor olduğu için sizden başka kimse cüzdanınıza erişemez. Bu yüzden sanal paralar güvenlidir ve transferleri anonimdir. Yani para transferleri herkes tarafından görülebilir ancak kimler arasında yağıldığı bilinemez.


Sanal Para İle Kripto Parayı karıştırmayın !

Bu makalemizde sanal para nedir sorusunu cevaplıyor olsak da "sanal para" kavramının doğru olmadığını düşünenlerde var. Doğru kullanımın ise dijital para, elektronik para veya kripto para olduğunu söylüyorlar.


Daha detaylı açıklamak gerekirse ;

Banka hesabınızda görmüş olduğunuz rakam sanaldır. Yani hesabınızda bir para var ancak fiziki olarak yok. Eee kripto parada fiziki olarak yok diyebilirsiniz.

Kripto paralarda fiziki olarak olmasa da blockchain altyapısını kullanıyorlar. Yani elektronik olarak sizin elinizin altında ve istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
Banka hesaplarında görmüş olduğunuz rakamlar ise sunucularında sakladıkları rakamlardan ibaret ve banka kapatıp gitse fiziki paralar elinize geçmeyeceği gibi hesaptaki rakamlarında size bir faydası olmayacak. (Bankaların kapatıp gitmesi imkansıza yakın olabilir örnek olması için verdim.)

Diğer örnek ;

Oyun hesaplarınızda ki para sanaldır çünkü fiziki olarak yoktur ve oyunun size gösterdiği rakamlardan ibarettir. Kripto paralar ise elektronik olarak her an ulaşılabilirdir.


Eğer sanal para, kripto para, bitcoin gibi terimleri ilk kez duyuyor iseniz şunu bilmelisiniz ki kripto paralar bir yatırım aracı değil TL, dolar, euro gibi para birimleridir. Yani para kazanmak için oluşturulmuş ve bu amaç için yola çıkmış paralar değillerdir.

Bu kelimeleri ilk kez duyanların diğer bir endişesi ise sanal paraların güvenli olup olmadığıdır. Şundan emin olabilirsiniz ki kripto paralar tamamen güvenli ve hatta kağıt paralardan, bankamızda bulunan paralardan daha güvenlidir.

Sanal paraların bu denli güvenli olmasının nedeni kripto paraları oluşturan kişilerin dahi elinizde paralara müdahale edemiyor olmasıdır.

Dikkat !

Yukarıda sanal paraların güvenli olduğundan bahsettik ancak birde sahte sanal paralar vardır. Yani insanları dolandırmak için oluşturulmuş ve paraların sadece sitedeki bir rakamdan olduğu paralardır. Bu paralara dikkat etmenizde fayda var.

Bu makalemizde sanal para nedir sorusunu cevapladık. Diğer bilgilendirme konuları için bloğumuzu takip edebilirsiniz !


Bu makale "bitcoinnedirnasil.com" için oluşturulmuştur. Kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz. Kaynak göstermeden yayınlamak kesinlikle yasaktır !

Hiç yorum yok