XRP - Ripple Nedir ? Nasıl Satın Alınır ?

Share:
ripple
Ripple Nedir - Nasıl Satın Alınır

Xrp - ripple nedir ? Sorusunu cevaplamadan önce tüm cryptocoin'lerin atası olan bitcoin'i tanımak gerek.


Bitcoin 2008 yılında bir internet forumunda Satoshi Nakamoto takma isimli kişi yada kişiler tarafından merkezsiz yapı (blockchain) ile oluşturulmuş bir kripto paradır. Yani bitcoin bir kişiden diğerine para gönderirken herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan alışverişin yapılmasıydı.


Bitcoin ilk bakışta bu işi layığıyla yapıyor gibi görünüyor. Alında blockchain'ni tam anlamıyla bizlere sunuyor. Ancak bitcoin'nin de bazı sorunları var.
Bunlardan bazıları fee (komisyon) ücretlerinin çok olması ve aynı zamanda transferin saatlerce belkide günlerce sürmesi.

Bitcoin'nin bu hantal yapısı ve transferlerin geç işlenmesi sorunu altcoin'lerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Tek başına altcoin'lerin ortaya çıkma sebebi bu olmasa da genel ve en önemli sebeplerden birisi bu sorun idi.

Günümüzde daha önceden piyasaya sürülmüş veya yakın zamanda piyasaya sürülecek olan yüzlerce hatta binlerce altcoin var. Altcoinlerin listesini bu linkten bakabilirsiniz. (Sadece sitenin listeleiği coinler. Bunlardan çok daha fazlası var.)

Tüm bu altcoin'ler bitcoin'in bir kusurunu örtmek veya yeni bir teknolojisini bizlere sunmak için var. Ancak bazıları kullanıcıların istedikleri veremeyip veya tam olarak yansıtamayıp kripto para çöplüğünde kayboluyorlar. Çok nadir olarak da kullanıcıların isteklerine cevap verip aynı zamanda amaçlarını da tam anlamıyla bizlere sunarak başarılı olabiliyorlar.

Bu başarılı altcoin'lerden biriside ripple.


Xrp - Ripple Nedir ?


Ripple - xrp
Ripple - XRP

Ripple bitcoin'nin aksine bazı altcoin'lerde olduğu gibi pos madenciliği yapılır. Yani bilgisayarlar veya özel cihazlar ile madenciliği yapılmaz.
Ripple kendisini oluşturanlar tarafından ilk başta belirtildiği şekilde ve miktarda vardır. ( 100.000.000.000 - 100 Milyar)


Aslında bu durum bitcoin'nin dolayısıyla kripto paraların oluşuma göre ters bir durumdur. Yani miktarı onu oluşturun kişiler tarafından belirlendiği ve piyasaya sunulduğu için merkezsiz bir yapıdan ve kontrolsüzlükten uzaktır.

Ripple'de transfer komisyonları toplam ripple sayısından çıkarılarak işlem yapılıyor. Yani siz transfer yaptığınızda 1 xrp komisyon ödediyseniz bu 1 xrp siliniyor. Bu şekilde de piyasada ki xrp miktarı azalarak arz talep arttırılmış oluyor.


Ripple Teknolojisi


Ripple'nin çıkış amacıda aslında kişiden kişiye değil bankalar arası veya kişiler ile bankalar arası olarak belirtilebilir.

Bunu şekilde de anlayabiliriz, dünyanın en büyük 50 bankasından 15'inin ripple ile anlaşması bulunuyor ve ripple teknolojisini kullanmaya başlıyorlar. Ripple ile anlaşma yapan bankalardan biriside Türk bankası Akbank. Evet günlük olarak kullanabildiğimiz Akbank'da ripple ile anlaşma yapmış durumda.

Bankalar ripple teknolojisini tam olrak ne şekilde kullanıyorlar veya kullanacaklar bu konuda bilgi yok. Ancak anlaşmaları ve kullanmaları daha çok yeni bu yüzden bir süre daha beklemekte fayda var.


İşlem ve Transfer Hızı


Bitcoin'e tepki ve yenilik sunmak için çıkan altcoinler'den birisi olan ripple, bitcoin'nin transfer hızı ve komisyonuna bir çözüm bulmuş gibi görünüyor.0.005 btc komisyon ve bir kaç sürecek olan transfer süresi (Transfer yoğunluğuna göre değişiyor.) ile bitcoin göndermek hem pahalı hemde kullanışlı değil diyebiliriz.

Ripple'de ise bu durum 1 ripple veya daha az miktarlarda komisyon ile bir kaç saniyede transfer tamamlanabiliyor.
(Güncel durumda ripple transferlerinde fiyatının düşük olmasından dolayı genellikle 1 xrp komisyon ödenir.Ancak ripple fiyatının yükselmesi durumunda sıfırdan sonra virgüllü bir miktar komisyon ödemesi yapılabilir. Bu durumda dahi ripple'de transferler hızlıca gerçekleşecektir. (0.001 komisyon gibi)
Değeri ve İşlem Hacmi


2017 yılında kripto paraların talebinde ve fiyatındaki artıştan ripple'de nasibini aldı ve en fazla hacime sahip olan 3. kripto para olmuş oldu.


xrp hacim
Ripple Hacimi


Ripple 4 Ocak 2018 tarihinde 3.47 USD olarak işlem gördü ve aynı zamanda tarihinin en yüksek değerini görmüş oldu. Ripple şu sıralar ise (Temmuz 2018) 0.40 - 0.50 USD arasında değer görüyor.

XRP grafik
Ripple GrafikRipplenin bu denli fiyat artışı şu nedenlere bağlanabilir;  • Kullanıcılara verdiği teknoloji ve güveni,
  • Bankalarla yaptığı anlaşmalar,
  • Kripto para yapan yapan kişilerin ripple'nin fiyatının artacağını düşünüp satın almaları,


bunlar gibi nedenler değerinin armasına katkı sağlamıştır. Son zamanlarda ki değer kaybı ise kripto paraların genel değer kaybetmesine bağlanabilir.Nereden ve Nasıl Alınır ?


Ripple'i isterseniz TL yükleyerek Türk kripto borsalarından alabilir isterseniz yurtdışı ve global olan borsalardan bitcoin aracılığıyla alabilirsiniz.


Türkiye'den btcturk aracılığı ile global borsalardan ise Binance aracılığı ile xrp - ripple alabilirsiniz.


Bu makalemizde XRP - Ripple nedir ? Sorusuna cevap bulmuş olduk. Diğer makalelerimiz için sitemizi takip etmeyi unutmayın !!!

Bu makale "bitcoinnedirnasil.com" için oluşturulmuştur. Kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz. Kaynak göstermeden yayınlamak kesinlikle yasaktır !

Hiç yorum yok