Blockchain Nedir ?

Share:
blockchain
Blockchain nedir

Blockchain nedir ? Sorusunu soruyorsanız eğer bitcoin veya altcoinler'den birisi ile çoktan tanışmışsınız demektir. Çünkü blockchain tek başına bir anlam ifade etmez. Bir çok alanda ve sektörde kullanılabilir ancak blockchain'nin günümüzde ki en iyi temsilcisi kripto paralar diyebiliriz.


Makalemizin devamını daha iyi anlamanız için öncelikle bitcoin'i kısaca tanıyalım.

Bitcoin iki kişi arasında aracı bulunmadan para alışverişinin gerçekleşmesini sağlayan bir araçtır. Yani normalde bir kişiye para göndermek istediğinizde bunu banka veya benzeri kuruluşlar ile göndeririz. Bankalar bu gönderim sırasında aracı olmuş olur. Bitcoin'de ise herhangi bir aracı bulunmadan bir kişiden diğerine para gönderilmesidir.

Bitcoin'i kısaca tanıdık. Diğer kripto paralarda da buna benzer şekilde transferler gerçekleşiyor.


Blockchain Nedir ?


Blockchain ise bitcoin'nin altında yatan teknolojisi diyebiliriz. Yani merkezsiz bir yapısı olması ve kişiden kişiye direk veri transferi. Veri transferi diyorum çünkü blockchain sadece para transferlerinde değil tüm veri transferleri için kullanılabilir.


Blockchain bitcoin'in çok daha öncesinden keşfedilmiş olmasına rağmen, tam anlamıyla bir kimliğe bürünmesi Satoshi Nakomoto takma isimli kişi yada kişiler tarafından bitcoin'in yaratılmasıyla oldu.

Yani blockchain bitcoin ile tam anlamıyla kullanılmış ve işleme konulmuş oldu.
Günümüzde de Satoshi Nakomoto'nun yaratmış olduğu bu blockchain teknolojisini kullanıyoruz.


Blockchain'in Özellikleri Nelerdir ?

blockchain nedir
Blockchain Özellikleri

  • Merkezsiz bir yapısı olması.
  • Private key (Gizli anahtar - Benzersiz kimlik) ile herkesin farklı bir kimliği olması.
  • Güvenilir ve hack'lenemez olması.
  • Kişi yada kişiler tarafından değiştirilemez olması.
  • Anonim olması. (Transferlerin veya kimliklerin gerçek hayatta kimin olduğu bilinememesi.)

Peki blockchain bu merkezsiz yapıyı nasıl kuruyor ?


Yine bitcoin üzerinden blockchain'i anlatmaya çalışalım.

Blockchain ağına katılmak için öncelikle benzersiz bir kimliğe (private key) sahip olmanız gerekir. Bu benzersiz kimliği ağa katılırken blockchain her kullanıcıya rastgele ve farklı olacak şekilde verir.
Benzersiz kimlik ile birlikte size birde transfer için rastgele bir adres verir.

Daha sonra ağa katılmak için tüm kullanıcıların id'sinin (kimliğinin) ve ağın tüm işlem kayıtlarının olduğu dosyaya sahip olmanızı ve katılmanızı ister.

Bu dosyayı bir kayıt defteri olarak ve her işlemin bu defterde kayıt edildiğini düşünelim.
Her işlem sonrasında tüm kullanıcılardaki defterlere bu işlemler kayıt edilir.

Yani tüm işlem kayıtları blockchain ağında bulunan tüm kullanıcıların hepsinde de aynı olmalıdır.
Bu yüzden blockchain ağı değiştirilemez. Bir kişi değişiklik yapmak istediğinde ise tüm kullanıcıların ellerinde ki tüm kayıt defterlerinde değiştirmek zorundadır. Eğer sadece kendi defterinde değiştirir ise kayıtlar diğer ağda bulunan  kişiler ile uyuşmadığı için ağa dahil olmaz.

Bu yüzden blockchain altyapısı ve işlemleri güven altındadır.

Blockchain ağında bulunan kişilerin bir kısmı verileri hep beraber değiştirdiğini düşünürsek daha mevcut olan ağ etkilenmemi ve yeni bir ortaya çıkmış olur. Yani mevcut ağda bulunan  kişiler değişiklik olmayacak şekilde yollarına devam ederken yeni ağdakiler ise yeni yapıları ile devam ederler.

Blockchain yapısı karışık ve uygulaması zor olsa da işlevini anlaması zor değildir. Genellikle tek bir makale ile blockchain yapısını anlamak zordur bu yüzden kripto paraların çalışma şekline bakarak ve daha fazla makale okuyarak, video izleyerek daha kolay anlayabilirsiniz.


Blockchain Güvenilirliği

blockchain
Blockchain güvenilirliği

Yukarıda ki kısımda anlattığım gibi blockchain tüm işlemlerin tüm kullanıcıların defterlerinde aynı olduğu bu yüzden değiştirilemeyeceği ve dışarıdan müdahale edilemeyeceği için güvenilir diyebiliriz.Kullanım Alanları


blockchain nedir
Blockchain kullanım alanları


Para transferleri; bitcoin, ethereum, ripple gibi kripto paralar ile kullanılır. Aynı zamanda bankaların veri transferi güvenliğinde de kullanılabilir.

Veri transferi; internet mecrasında bulunan sunucuların ve kullanıcıların birbiriyle veri transferlerinde kullanılır.

Veri güvenliği : Yine internet mecrasında sunucuların veri alışverişinde ve şifreleme sistemlerinin güvenliğinde kullanılır.

Blockchain günümüzde çok fala kullanılmıyor olsa da yakın zamanda en sık kullanılan teknolojilerden birisi olacaktır.
Finans, sağlık, eğitim, spor vb. kısacası  hayatımızın her alının da blockchain'den yararlanabiliriz.


Anonim, aracıya ihtiyaç duymaması ve güvenli olmasından dolayı blockchain 21. yüzyılın en önemli keşiflerinden olabilir. O yüzden blockchain teknolojisini anlamanız yararınıza olacaktır.

Bu makalemizde blockchain nedir ? Nerelerde kullanılır ? Güvenli midir ? gibi bir çok sorunun cevabını bulmuş olduk.


Diğer bilgilendirici makalelerimiz için bloğumuzu takip etmeyi unutmayın !


Bu makale "bitcoinnedirnasil.com" için oluşturulmuştur. Kaynak göstererek yayınlayabilirsiniz. Kaynak göstermeden yayınlamak kesinlikle yasaktır !

Hiç yorum yok